Porady dotyczące ogrzewania domu zimąCzy wiesz, że ponad 80% energii używanej do ogrzewania domu jest tracona przez dziury i pęknięcia w ścianach, suficie i podłodze Twojego domu? Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś mroźnego domu, będziesz wiedział jak ważne jest, aby zatrzymać te przeciągi. Nic dziwnego, że zima to sezon, w którym domy są najbardziej niewygodne. Istnieją jednak proste rzeczy, które możesz zrobić, aby uczynić ten proces nieco łatwiejszym. Jeśli masz problem z utrzymaniem ciepła w domu zimą, skorzystaj z tych pomocnych wskazówek.

Zmień swoje filtry powietrza

Czysty filtr powietrza nie tylko poprawi jakość powietrza w Twoim domu, ale także zwiększy wydajność Twojego systemu grzewczego. Jeśli Twój system HVAC ma brudny filtr, może on pobierać nawet o 50% więcej energii niż gdyby miał czysty filtr. Nowsze systemy HVAC powinny mieć czujnik, który informuje o konieczności wymiany filtra, ale jeśli Twój system jest starszy, będziesz musiał sam na niego uważać. Jeśli jednak masz alergie lub astmę, regularna wymiana filtrów powietrza jest jeszcze ważniejsza. Nawet niewielkie ilości zanieczyszczeń w pomieszczeniach mogą wywołać reakcje alergiczne i ataki astmy u osób wrażliwych. Ponadto uważa się, że zanieczyszczenia te odgrywają również rolę w rozwoju takich schorzeń jak astma i alergie u dzieci.

Zainstaluj programowalny termostat

Jeśli twój dom jest szczególnie przeciągowy, możesz rozważyć zainstalowanie programowalnego termostatu. Urządzenia te pozwalają na zaprogramowanie temperatury w domu w określonych godzinach. Kiedy temperatury są niskie, programowalny termostat może być świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunku za ogrzewanie. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz przeciągający się dom. Termostat może pomóc Ci utrzymać temperaturę w domu na komfortowym poziomie, jednocześnie utrzymując koszty energii na niskim poziomie. Niektóre urządzenia pozwalają nawet kontrolować temperaturę w domu, gdy jesteś poza nim. Można je zaprogramować tak, aby zmieniały temperaturę o ustalonych porach lub sterować nimi zdalnie za pomocą aplikacji w telefonie.

Sprawdź czy nie ma przeciągów i uszczelnij swój dom

Miejsca w domu, przez które ucieka ciepłe powietrze, nazywane są "przeciekami". Przecieki powietrza mogą wystąpić praktycznie w każdym rodzaju budynku, w tym w nowych domach, ale są one szczególnie powszechne w starszych domach. Identyfikacja i naprawa tych nieszczelności jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie. Wiele przecieków powietrza można wykryć poprzez wyczucie za pomocą kija lub trzonka od miotły. Jeśli czujesz bryzę przechodzącą przez ścianę, jest duża szansa, że masz przeciek powietrza. Innym sposobem na wykrycie przecieków powietrza jest użycie narzędzia takiego jak kamera termowizyjna.