Częste błędy podczas zabiegu T1 i jak ich unikać

Zabieg T1 stanowi fundament ochrony zbóż przed chorobami wywoływanymi przez grzyby. Ma on na celu zabezpieczenie podstawy źdźbła i dolnych liści. Błędy popełnione w tej fazie wpływają na zdrowie roślin i końcowe plony. Dlatego kluczowa jest identyfikacja i unikanie nieprawidłowości w przeprowadzaniu zabiegu T1.

Niewłaściwy termin

Pierwszy oprysk fungicydowy wykonuje się wiosną, na początku strzelania w źdźbło. Najkorzystniejszym terminem jest faza pierwszego kolanka. Zbyt wczesna aplikacja środków wpływa na skrócenie okresu ochrony, a także, w przypadku ozimin, nie umożliwia roślinom pełnej regeneracji po zimie. Z kolei zbyt późne przystąpienie do zabiegu może skutkować rozwojem chorób podstawy źdźbła, które zniszczą uprawę.

W celu wyznaczenia optymalnego terminu zabiegu T1 należy regularnie obserwować pola pod kątem rozwoju roślin oraz występowania chorób.

Złe warunki pogodowe podczas zabiegu

T1 ma formę oprysku. Oznacza to, że podczas jego wykonywania powinny panować odpowiednie warunki zapewniające wysoką skuteczność, równomierne naniesienie substancji na pole oraz ograniczające fitotoksyczność.

Przeprowadzanie oprysku w dni wietrzne sprawia, że ciecz robocza nie jest równomiernie rozprowadzana po całym polu. Niektóre obszary mogą otrzymać dawkę zbyt wysoką, inne zbyt niską. W takiej sytuacji część upraw jest pozbawiona ochrony, a część może być narażona na uszkodzenia. Ponadto, wiatr sprzyja znoszeniu cieczy roboczej na sąsiadujące obszary, dlatego opryski wykonuje się w dni bezwietrzne.

Fungicydów nie należy aplikować na mokre rośliny. Ciecz robocza może spływać z roślin wraz z kroplami wody, przez co oprysk nie będzie działać. Ponadto, krople wody znajdujące się na roślinach działają jak soczewki, co może skutkować poparzeniem. Dlatego zabieg przeprowadza się w suche dni, po wyparowaniu rosy.

T1 nie może być wykonywany również w dni słoneczne. Intensywne nasłonecznienie mokrych roślin stwarza ryzyko poparzenia i uszkodzenia liści. Przekłada się to na gorszy wzrost i zwiększoną podatność na choroby. Oprysk najlepiej przeprowadzić w pochmurne dni.

Nieodpowiednia aplikacja fungicydu

Fungicydy powinny być stosowane w formie oprysku cieczy roboczej, powstałej przez zmieszanie środka i wody w odpowiednich proporcjach. Niesprawne dysze lub niewłaściwa kalibracja uniemożliwiają równomierne pokrycie środkiem całej uprawy. Z kolei zastosowanie nieodpowiedniej dawki ograniczy skuteczność zabiegu lub wywoła efekt fitotoksyczny. Podobne efekty będą widoczne w przypadku niecałkowite rozpuszczenia środka.

Przed przystąpieniem do zabiegu T1 należy skontrolować stan opryskiwacza, zastosować rekomendowaną przez producenta dawkę i dokładnie wymieszać ciecz roboczą.

Na skuteczność zabiegu T1 mają wpływ czynniki pogodowe, takie jak wilgotność, wiatr i nasłonecznienie. Do oprysku należy przystępować w dni pochmurne i bezwietrzne. Ciecz robocza powinna być nanoszona na suche rośliny. Wśród czynników limitujących działanie fungicydów, wiele zależnych jest od człowieka. Dlatego konieczne jest przestrzeganie terminu zabiegu, a także stosowanie się do zaleceń producenta oraz używanie sprawnego sprzętu.