Jakiej pielęgnacji wymagają włosy niskoporowate?

Co jest kluczem do pięknych i zdrowych włosów? Pielęgnacja dobrana odpowiednio pod ich potrzeby! Przy wyborze kosmetyków i ustalaniu rutyny pielęgnacyjnej zawsze należy brać pod uwagę typ włosów. Jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych? Sprawdź, jak prawidłowo o nie zadbać!

Po czym rozpoznać włosy niskoporowate?

Włosy niskoporowate są uznawane za najmniej problematyczne. Ich łuski ściśle przylegają do łodygi. W praktyce oznacza to, że pasma są gładkie, sypkie, sprężyste i nie brakuje im blasku. Włosy o niskiej porowatości mają równą strukturę i wykazują odporność na działanie wilgoci, dlatego nie sprawiają problemów z nadmiernym puszeniem czy plątaniem. Nie znaczy to jednak, że zawsze wyglądają dobrze. Największą zmorą posiadaczek włosów niskoporowatych jest brak objętości. Ponieważ pasma są ciężkie i proste, fryzura często wygląda na przyklapniętą. Włosy o mocno domkniętych łuskach są także odporne na stylizację, dlatego ciężko uzyskać na nich romantyczne fale czy eleganckie loki. Źle dobrane kosmetyki mogą szybko je obciążyć i sprawić, że zaczną nadmiernie się przetłuszczać.

Mycie włosów o niskiej porowatości – o czym należy pamiętać?

Regularne oczyszczanie skalpu i włosów z nagromadzonego w ciągu dnia kurzu, brudu, sebum i pozostałości kosmetyków to niezbędny etap w każdej rutynie pielęgnacyjnej. Jeżeli posiadasz włosy niskoporowate szampon do codziennego użytku powinien być jak najbardziej delikatny. Zrezygnuj z produktów zawierających parafinę, SLES czy SLS. Dobrym wyborem będzie natomiast szampon micelarny lub z enzymami roślinnymi posiadający prosty, kilkuelementowy skład. Kosmyki tego typu najlepiej reagują na składniki o małych cząsteczkach, które potrafią wniknąć w ich głąb i nie osadzają się na powierzchni łusek.

Pamiętaj, że włosy o niskiej porowatości nie lubią nadmiaru protein, w tym popularnej w kosmetykach pielęgnacyjnych keratyny. Z uwagi na nadmierną produkcję sebum, skóra głowy może być podrażniona i wykazywać skłonności do łupieżu, dlatego podczas mycia skup się na dokładnym oczyszczeniu skalpu.

Odżywianie i nawilżanie włosów niskoporowatych – jakie kosmetyki wybrać?

Włosy o niskiej porowatości potrzebują systematycznego nawilżania i odżywiania, aby mogły pozostać w dobrej kondycji i nie ulec przesuszeniu. Niezwykle ważne jest, aby dostarczać im odpowiednią ilość humektantów i emolientów. Najlepiej mieć w swojej łazience dwa typy odżywek i stosować je w zależności od aktualnych potrzeb włosów. Jeśli chodzi o emolienty, włosy z domkniętymi łuskami szczególnie lubią masło shea, masło mango, olej kokosowy czy olej jojoba. Te składniki zabezpieczą pasma przed nadmierną utratą wilgoci i ochronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W kosmetykach pielęgnacyjnych warto szukać także humektantów, takich jak ekstrakt z aloesu, miód, mocznik czy kwas hialuronowy.

Jakiej pielęgnacji wymagają zatem włosy niskoporowate? Do mycia stosuj delikatne szampony o prostym składzie, które nie będą ich obciążać. Skup się na nawilżeniu oraz odżywieniu pasm, zachowując odpowiedni balans pomiędzy ilością humektantów i emolientów w kosmetykach.