Czym charakteryzuje się miara zwijana?

Miara zwijana jest narzędziem ręcznym, którego nie może zabraknąć na żadnym placu budowy. Bez niej wykonanie jakichkolwiek pomiarów jest niemożliwe. Dzięki niej bez problemu poznamy wymiary zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Czy jednak każda metrówka jest taka sama? Dlaczego ich ceny tak się różnią? Na wszystkie te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Jak działa miara zwijana?

Miara zwijana to bez wątpienia podstawowe wyposażenie każdego majsterkowicza. To właśnie dzięki niej bez problemu i w szybki sposób wykonamy interesujące nas pomiary. Konstrukcja miary składa się z kilku elementów. W plastikowej obudowie umieszczona jest metalowa, płaska taśma. Chcąc dokonać jakiegokolwiek pomiaru, wystarczy pociągnąć taśmę, w celu odwinięcia jej. Gdy wymiary zostaną uzyskane, wystarczy puścić taśmę. Samowolnie zwinie się z powrotem na rolkę znajdującą się w plastiku – obudowie.

Warto także wspomnieć o mechanizmie blokady. Aby podczas wykonywania pomiarów metrówka nie zwinęła nam się w najmniej spodziewanym momencie, wystarczy nacisnąć guzik blokady, znajdujący się na plastikowej obudowie. Dzięki temu miara zostanie unieruchomienia. Chcąc schować taśmę z powrotem, wystarczy zwolnić blokadę.

Jak zbudowana jest miarą zwijana?

Niejednokrotnie każdy z nas zastanawiał się, jak zbudowana jest miara zwijana. Jej podstawowym elementem jest taśma, znajdującą się w plastikowej obudowie, za pomocą której dokonuje się wszelkich pomiarów. Aby podczas pracy nie łamała się, musi być odpowiednio wyprofilowana. Jak sama nazwa wskazuje, miara zwijana musi się zwijać. Dlatego też posiada specjalny mechanizm, dzięki któremu jest to możliwe. Jeśli jednak chcemy, by miara nie zwijała się podczas wykonywanej pracy, potrzebny jest również system blokady. Znajduje się on na zewnętrznej, plastikowej obudowie. Po skończonych pomiarach wystarczy zwolnić blokadę i miara wsunie się do środka.

Sama obudowa może być różnie skonstruowana. Wpływa to często na jej trwałość. Na rynku dostępne są także miary, które ułatwiają przeprowadzanie pomiarów, mierząc dany odcinek od tylnej ścianki obudowy. Koniec metrówki posiada zaczep, przymocowany za pomocą nitów.

Na co zwrócić uwagę wybierając miarę zwijaną?

Chcąc kupić miarę zwijaną, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych, dość ważnych kwestii. Po pierwsze – odporność urządzenia na wszelkiego rodzaju uderzenia. Nie zapominajmy, iż podczas wszelkich prac budowlanych, często może dojść do upadku narzędzi. Po drugie taśma powinna być odporna na korozję. W miarach gorszej jakości rdza nachodzi dość szybko, co prowadzi do blokady zwijana lub rozwijania taśmy. Korozja może również utrudniać odczytywanie wyników.

Najważniejszym parametrem jest jednak oferowany przez miarę długość wysięgu, a także jakość wykonania zaczepu. W przypadku pierwszego aspektu warto zwrócić uwagę, czy taśma nie „łamie się” podczas jej wysuwania. Jest to szczególnie ważne, gdy wykonujemy pomiary długich odcinków. W przypadku zaczepu należy upewnić się, czy hak delikatnie się porusza. Wykonany powinien być ze stali nierdzewnej. Równie ważna jest ilość nitów, za pomocą których, zaczep przymocowany jest do taśmy. Minimalny zakres powinien wynosić dwa nity. Dzięki temu połączenie jest wzmocnione, a całe urządzenia zyskuje dłuższą żywotność.

Szeroka oferta miar dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/miary-laty-poziomice