W idealnym świecie każdy golfista byłby w stanie grać tak często jak chce i przez tyle godzin ile chce, nigdy nie doznając kontuzji. Niestety, nie jest to przypadek dla większości z nas. Każdy, kto gra w golfa nawet na półregularnej podstawie, prawie na pewno napotka jakiś rodzaj problemu ze stawami w pewnym momencie. Problemy te są bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać, zwłaszcza wśród zapalonych golfistów, którzy nieustannie forsują swoje ciała do granic możliwości i poza ich strefami komfortu. W rzeczywistości, prawie 21% wszystkich profesjonalnych golfistów było zmuszonych do dłuższej przerwy w grze z powodu problemów ze stawami.
Jakie są niektóre powszechne problemy ze stawami w golfie?
Golf to gra, która kładzie duży nacisk na twoje ciało, więc nie jest niespodzianką, że wiąże się z pewnym ryzykiem kontuzji. Jak stwierdzono powyżej, wielu golfistów doświadcza co najmniej jednego rodzaju problemów ze stawami podczas ich kariery gry. Jeśli kiedykolwiek uprawiałeś sport, istnieje dość duża szansa, że miałeś do czynienia z przynajmniej jednym z tych problemów stawowych. Są one niezwykle powszechne w sportach, w których powtarzalne ruchy powodują duże obciążenie stawów, takich jak golf czy tenis.
- W zależności od tego, jak źle reaguje na nie Twój organizm, mogą one przybierać postać od lekko dokuczliwej do bardzo bolesnej i osłabiającej.
- Warto również zauważyć, że mężczyźni są bardziej narażeni na problemy ze stawami niż kobiety, prawdopodobnie dlatego, że mają tendencję do bardziej agresywnego wymachu.
Wielu innych kontynuuje grę pomimo tych problemów po prostu dlatego, że tak bardzo kochają tę grę. Jednakże, jeśli jesteś poważnym golfistą, który chce być jeszcze lepszy lub po prostu nie chce rezygnować ze swoich marzeń z powodu problemów ze stawami, ważne jest, abyś wiedział, czym one są i jak możesz je naprawić, zanim staną się wyniszczające.
Łokieć golfisty (lateral epicondylitis)
Łokieć golfisty, lub zapalenie nadkłykcia bocznego, jest częstym urazem wśród golfistów, gdzie tkanka mięśniowa wokół zewnętrznej części łokcia staje się zapalona i podrażniona. Znany jest również jako "łokieć golfisty" i "łokieć tenisisty", chociaż nie zawsze jest spowodowany przez tenis lub golf. Do urazu tego dochodzi najczęściej, gdy mięśnie ramion są przepracowane i ulegają nadwyrężeniu. W wyniku tego mięśnie są w ciągłym stanie napięcia, co powoduje zwiększenie nacisku na staw łokciowy. Często urazowi temu towarzyszy również łokieć tenisisty (opisany poniżej), który może zwiększyć nasilenie problemu.
- Admin