Twoja papuga źle się zachowuje? Reaguj od razu!Papugi to inteligentne, złożone stworzenia, ale to nie znaczy, że nie mogą wykazywać złych zachowań. Mogą i robią to, ale są sposoby, aby poradzić sobie z tymi problemami. Jeśli twoja papuga wykazuje jakiekolwiek złe zachowania, ważne jest, aby zidentyfikować przyczynę, a następnie znaleźć sposoby rozwiązania problemu. Problemy behawioralne mogą być naprawdę trudne dla papug i ich właścicieli, ale przy odrobinie cierpliwości i wysiłku większość z nich można rozwiązać. Jeśli zmagasz się z problemami behawioralnymi, nie martw się. Przy odpowiednim podejściu możesz je rozwiązać. Co więcej, możesz to zrobić, budując jednocześnie silniejszy związek ze swoim pierzastym przyjacielem.

Zapewnij mnóstwo stymulacji umysłowej

Niektóre papugi są z natury spokojniejsze, bardziej stonowane i zrelaksowane niż inne. Ale nawet takie papugi mogą zacząć krzyczeć, jeśli są znudzone lub sfrustrowane. Jeśli uważasz, że twoja papuga może krzyczeć, ponieważ jest znudzona, jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu może być zapewnienie mu więcej stymulacji umysłowej. Jeśli Twoja papuga krzyczy, gryzie lub wyrywa pióra, może być sfrustrowana. Papugi nie krzyczą, bo chcą cię zdenerwować. Krzyczą, bo są sfrustrowane. Jest to dla nich sposób na wyrzucenie z siebie pary. Frustracja może wynikać z nudy, pragnienia posiadania towarzystwa, a nawet czegoś tak prostego, jak brak możliwości wyjścia na zewnątrz, ponieważ jest zbyt zimno.

Tylko pokaż swojej papudze negatywne konsekwencje za złe zachowanie

Czasami najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu behawioralnego jest tylko pokazanie swojej papudze negatywnych konsekwencji, jeśli źle się zachowa. To jest inne niż besztanie twojej papugi za złe zachowanie, które prawie zawsze pogarsza problem. Jeśli Twoja papuga gryzie Cię (lub inną papugę), możesz ją zbesztać za to, ale wtedy powinieneś przestać wchodzić z nią w interakcje na jakiś czas. Jeśli jest agresywny w stosunku do innego ptaka, możesz go zbesztać, a następnie sprawić, by oboje pozostali w oddzielnych klatkach przez jakiś czas. Nie musisz karać ani besztać swojego ptaka przez długi czas. Kilka godzin bez interakcji zazwyczaj załatwia sprawę.

Mów do swojej papugi w języku, który rozumie

Jeśli wypróbowałeś wszystkie powyższe sposoby i nadal masz problemy z zachowaniem swojej papugi, być może nadszedł czas, aby sprowadzić profesjonalistę. Mogą oni pomóc Ci rozwiązać problem i zidentyfikować wszelkie kwestie, które należy rozwiązać. Ale zanim to zrobisz, spróbuj porozmawiać ze swoją papugą w języku, który rozumie. Wiele papug jest sfrustrowanych, ponieważ nie czują, że są słyszane i nie czują, że mają głos. To, co możesz zrobić, to kiedy twoja papuga zaczyna gryźć, krzyczeć lub robić coś, co ci się nie podoba, spróbuj zrozumieć, skąd pochodzi. Zapytaj go, dlaczego robi to, co robi. Jeśli potrafisz zrozumieć punkt widzenia swojego ptaka, możesz spróbować rozwiązać problem. Będziesz rozmawiał z nim w języku, który rozumie.