Jak uwierzyć w siebie i zdobyć to, czego pragnieszWątpliwość własna to podstępna bestia. Może pojawić się w każdej chwili i sprawić, że zwątpisz w siebie. W tym momencie może się wydawać, że nie ma żadnego wyjścia, ale nie jesteś sam w takim odczuciu. Czujesz się tak, ponieważ wszyscy przez to przechodzimy od czasu do czasu. Wątpliwość w siebie podkrada się do nas z dwóch powodów: po pierwsze dlatego, że jesteśmy ludźmi, a po drugie dlatego, że strach istnieje po to, by zapewnić nam bezpieczeństwo. Kiedy stajemy przed wyzwaniami lub doświadczeniami, które sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, zwątpienie w siebie może pojawić się jako mechanizm ochronny, który ma nas powstrzymać przed ponownym podjęciem czegoś ryzykownego. Pewność siebie jest znacznie zdrowszą reakcją na trudne chwile niż zwątpienie w siebie. Pewność siebie pomaga rozpoznać swoje mocne strony i iść naprzód z ufnością, zamiast wycofywać się w strachu.

Jak rozpoznać zwątpienie w siebie

Wszyscy doświadczamy wątpliwości w pewnym momencie naszego życia. To naturalny proces i ważne jest, aby nie przeszkadzać.

Oto kilka sposobów na rozpoznanie zwątpienia:

- Czujesz się winny z powodu czegoś, co zrobiłeś lub czego nie zrobiłeś.

- Zawsze porównujesz się do innych.

- Czujesz, że nie jesteś wystarczająco dobry, wystarczająco mądry lub wystarczająco godny.

- Masz problem z zaufaniem swojej intuicji i decyzjom.

Samozaparcie może pojawić się na różne sposoby, w tym uczucie niepewności, niepokoju, czy negatywne myśli typu: "nie jestem wystarczająco mądry, nie mam wystarczającego doświadczenia, jestem za stary, jestem za młody, nie jestem wystarczająco dobry itp.".

Wątpliwość w siebie może pojawić się, gdy dążysz do nowej możliwości lub celu. Często pojawia się, gdy próbujemy zrobić coś nowego, poza naszą strefą komfortu. Kiedy znajdujemy się w nieznanej nam sytuacji, nie wiemy, czego się spodziewać i nie wiemy, jak zareagować.

Ponieważ nie wiemy, co robić, zaczynamy odczuwać panikę i przytłoczenie. Wówczas wkrada się zwątpienie w siebie, które sprawia, że czujemy, iż nie mamy tego, co potrzebne, by odnieść sukces.

Dlaczego wątpisz w siebie?

Pierwszym krokiem w pokonaniu każdego wyzwania jest zrozumienie pierwotnej przyczyny problemu. Jest to szczególnie ważne, gdy chodzi o zwątpienie w siebie. Samozwątpienie jest naturalną reakcją na nieznane sytuacje, wyzwania i niepewność. Dlatego niektórzy ludzie wątpią w siebie, gdy starają się zrobić coś nowego lub próbują czegoś poza swoją strefą komfortu. Możesz również wątpić w siebie, gdy czujesz się przytłoczony wyzwaniami.

Kluczem jest znalezienie przyczyny zwątpienia i zajęcie się nią. Pomoże Ci to przezwyciężyć zwątpienie i ruszyć do przodu, aby osiągnąć to, co próbujesz zrobić.