Bezpieczny program do wypełniania PIT

Każdego roku do końca kwietnia każdy, kto zyskiwał przychody na terenie Rzeczpospolitej musi rozliczyć się z fiskusem. Co za tym idzie, co roku spotykamy się z tą samą paniką związaną z uzupełnianiem PITów. Czemu z paniką? Podatnicy niewiele wiedzą o rozliczaniu deklaracji podatkowych mimo, że mają do czynienia z tym procesem cyklicznie, co rok. Co ciekawe, nie wynika to z lenistwa, czy braku chęci. Spójrzmy prawdzie w oczy, nomenklatura urzędowa i specyficzne nazewnictwo pewnych pojęć, które można by ująć zwykłymi słowami nie sprzyja temu aby przeciętny obywatel w ogóle chciał się odnaleźć w temacie rozliczania podatków. Zaczęło się to trochę zmieniać os 2019 roku, kiedy został udostępniony program do rozliczania PIT.

 

Czego potrzebuję aby uzupełnić e-deklarację podatkową?

Tak naprawdę, potrzebujesz bardzo niewiele. Proces uzupełniania e-deklaracji podatkowej jest bardzo prosty i bezpłatny program do PIT wydaje się prowadzić użytkownika ,,za rękę". Pierw będziesz musiał wybrać rodzaj formularza, sposób rozliczania (indywidualny/ wraz ze współmałżonkiem/ jako osoba samotnie wychowująca dzieci), cel rozliczenia oraz Urząd Skarbowy, do którego ma zostać wysłany dokument. Podczas uzupełniania formularza będziesz poproszony o podanie sumy przychodów ze wszystkich umów (jeśli rozliczać się wraz ze współmałżonkiem zsumuj również jego przychody). Na sam koniec należy uzupełnić rubrykę o danych, takich jak:

  • imię (pierwsze),

  • nazwisko,

  • data urodzenia,

  • numer PESEL (jeśli rozliczasz się jako osoba fizyczna, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej),

  • identyfikator podatkowy NIP (jeśli prowadzisz działalność gospodarczą),

  • przychody z ostatniego rozliczenia podatkowego.

Jaki rodzaj formularza wybrać?

Niestety, do wyboru jest wiele rodzajów formularzy a każdy z nich przeznaczony jest do czegoś innego. To na pewno nie ułatwia zaznajomienia się z tematem, dlatego tutaj znajdziesz listę formularzy PIT, które znajdziesz w programie do PIT.

Rodzaje formularzy PIT:

  • PIT-37 powinny wybrać osoby, które uzyskują przychody z pracy na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło.

  • PIT- 36 to rodzaj formularza zarezerwowany dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Mogą go również wybrać osoby małoletnie lub ci, którzy zyskali dochód z zagranicy. Ten sam rodzaj PIT ale z literą ,,L'' będzie przeznaczony dla osób, które rozliczają się liniowo.

  • PIT- 28 powinien być wybrany przez osoby otrzymujące przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Pamiętaj o terminie!

W tym roku termin składania dokumentów przypadł na 2 maja. Zwykle jest to ostatni dzień kwietnia, jednak wypadł on w dzień niepracujący, dlatego termin został nieznacznie wydłużony na korzyść podatników. Należy wspomnieć o mało przyjemnym aspekcie rozliczania deklaracji podatkowej, czyli o karach. Te mogą Cię dotyczyć jeśli nie wyślesz uzupełnionego formularza w terminie. Do kar tych należy kara grzywny w wysokości do 720 stawek dziennych lub kara ograniczenia wolności. W najbardziej skrajnych przypadkach mogą wystąpić obie z nich.