Social Media: Strategie, które pozwolą Ci rozwinąć Twój biznesMarketing w mediach społecznościowych to najszybciej rozwijająca się obecnie cyfrowa strategia marketingowa. Ponieważ firmy nadal przesuwają swój nacisk na bezpośrednie dotarcie do grupy docelowej, sieci społecznościowe stały się jednym z najbardziej użytecznych sposobów osiągnięcia tego celu. W końcu każdy korzysta z mediów społecznościowych regularnie i aktywnie. Jednak nie wszystkie firmy wykorzystują media społecznościowe na swoją korzyść. W rzeczywistości, wiele z nich nie dostrzega potencjału, jaki te strony oferują jako narzędzie marketingowe, dlatego nie widzą żadnego znaczącego ROI z nich. Jeśli uważasz, że Twoja firma mogłaby uzyskać więcej z tych stron (i powinieneś), czytaj dalej, aby poznać kilka niesamowitych wskazówek, jak korzystać z mediów społecznościowych dla swojej firmy.

Bądź na bieżąco z najnowszymi narzędziami i platformami

Marketing w mediach społecznościowych ma bardzo krótki okres przydatności. Jeśli nie będziesz na bieżąco z najnowszymi narzędziami i platformami, możesz przegapić kilka wspaniałych okazji. Nowe serwisy społecznościowe wyskakują cały czas, a istniejące są regularnie aktualizowane. Na przykład, Instagram i Snapchat nie istniały, gdy marketing w mediach społecznościowych po raz pierwszy nabrał rozpędu. Jeśli chcesz zachować znaczenie w dzisiejszej branży marketingu w mediach społecznościowych, musisz śledzić najnowsze zmiany i być gotowym do dostosowania się do nich tak szybko, jak to możliwe.

Pierwszym krokiem jest śledzenie blogów i stron internetowych dotyczących marketingu w mediach społecznościowych. Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i trendami, a będziesz lepiej przygotowany do podejmowania świadomych decyzji, gdy przyjdzie czas na wybór kanałów i stworzenie strategii.

Połóż solidne fundamenty pod swoją strategię marketingową w mediach społecznościowych

Kiedy zastanawiasz się, na jakich kanałach social media skupić się dla swojej firmy, powinieneś najpierw rozważyć rodzaj klientów, których chcesz przyciągnąć. Czy chcesz mieć młodszą publiczność, czy bardziej interesuje Cię przyciąganie starszych ludzi? Jeśli sprzedajesz produkt, który jest odpowiedni dla wszystkich grup wiekowych, takich jak zabawki lub gry, nie musisz skupiać się na konkretnej grupie.

Zamiast tego możesz kierować się do szerokiego grona osób, korzystając z wielu stron, które przyciągają różne typy klientów. Kiedy już wiesz, do kogo chcesz dotrzeć, możesz poświęcić trochę czasu na zbadanie, gdzie twoi potencjalni klienci spędzają najwięcej czasu online. Na przykład, jeśli chcesz dotrzeć do zaawansowanych technologicznie kobiet w wieku 20 i 30 lat, możesz rozważyć Facebook, Instagram, Twitter i Pinterest. Jeśli celujesz w uczniów szkół średnich, możesz rozważyć YouTube. Jeśli celujesz w ludzi, którzy interesują się zdrowiem i fitnessem, możesz rozważyć Instagram, i tak dalej.

Zbuduj swoją publiczność, zanim zaczniesz się reklamować

Social media marketerzy często popełniają błąd spiesząc się do reklamowania, zanim mają ustaloną publiczność. Jasne, możesz mieć świetny produkt lub usługę do zaoferowania, ale jeśli nikt nie wie, że istniejesz, nigdy nie dokonasz sprzedaży. Najlepszym sposobem, aby upewnić się, że można uzyskać jak najwięcej z wysiłków marketingowych w mediach społecznościowych jest skupić się najpierw na budowaniu publiczności.

Zanim zaczniesz publikować treści i aktywnie angażować się ze swoimi zwolennikami, powinieneś poświęcić czas na stworzenie solidnej strategii. Upewnij się, że wiesz, jakie są Twoje cele i jak planujesz je osiągnąć. Kiedy masz już gotowy plan, możesz zacząć publikować treści. To właśnie wtedy zaczynasz aktywnie angażować się w życie swoich zwolenników. Dobrym pomysłem jest również generowanie pomysłów na nowe treści i prowadzenie harmonogramu, dzięki czemu możesz pozostać konsekwentny i być gotowy, kiedy twój kolejny post będzie gotowy.