Zrozumienie bólu łokcia: przyczyny i możliwości leczenia‍Kiedy zginasz łokieć, obciążasz więzadło poboczne łokciowe (UCL). UCL jest małym pasmem tkanki, które biegnie wzdłuż wewnętrznej strony łokcia i pomaga stabilizować staw. Nadwyrężenie UCL może powodować ból i uczucie, że łokieć zaraz się rozejdzie. Ból jest najczęściej odczuwany podczas rzucania przedmiotem lub podnoszenia czegoś powyżej lub powyżej poziomu ramienia. W zależności od tego, jak częste i poważne są te objawy, możesz chcieć udać się do lekarza, aby uzyskać pomoc w diagnozowaniu i leczeniu bólu łokcia.

Nadwyrężenia i zwichnięcia łokcia

Przez wiele lat ludzie wierzyli, że łokieć tenisisty jest spowodowany powtarzającym się nadużywaniem konkretnego mięśnia w przedramieniu. Jednak najnowsze badania sugerują, że łokieć tenisisty jest spowodowany zużyciem osłony, która otacza nerw biegnący z przedramienia do ręki.

  • Ta otoczka ulega zapaleniu i podrażnieniu, co powoduje ból.
  • W zależności od nasilenia stanu zapalnego, ból może być łagodny lub przejmujący.

Kiedy mięśnie dłoni i przedramienia kurczą się, wywierają nacisk na kości przedramienia. Kości te są utrzymywane razem przez więzadła, które są podobne do gumek, które mogą się rozciągać, a następnie stają się luźniejsze po ich rozciągnięciu. Powtarzający się siłowy nacisk mięśni na kości może spowodować, że te więzadła staną się zapalone i podrażnione. Jest to najbardziej prawdopodobne, aby wystąpić po zewnętrznej stronie stawu łokciowego, gdzie mięśnie, które zginają łokieć są silniejsze niż mięśnie, które prostują łokieć.

Zapalenie ścięgna w łokciu i urazy mankietu rotatorów

Zapalenie ścięgna występuje, gdy ścięgna wokół łokcia stają się podrażnione z powodu nadmiernej eksploatacji lub stosowania złych technik podnoszenia. Jest to najczęstszy uraz łokcia u osób, które podnoszą ciężkie przedmioty. Wokół stawu łokciowego znajdują się trzy ścięgna: Zapalenie ścięgien jest spowodowane przez powtarzające się ruchy siłowe, które wywierają nacisk na ścięgna wokół stawu łokciowego. Powoduje to podrażnienie i obrzęk ścięgien. Zapalenie ścięgien może wystąpić w każdym z trzech stawów łokciowych. Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie zapalenia w stawie najbliższym nadgarstkowi, ponieważ jest on poddawany większym obciążeniom niż pozostałe dwa. Mankiet rotatorów to grupa czterech mięśni i ścięgien, które mocują te mięśnie do łopatki i kości ramienia. Obejmuje on również grupę małych mięśni i więzadeł, które gromadzą płyn w okolicy barku. Urazy mankietu rotatorów są powszechne u osób uprawiających sport. Sporty, które obejmują ruchy nad głową (rzucanie piłki, strzelanie do kosza, podawanie piłki w tenisie lub podnoszenie nad głową) mają wyższe ryzyko wystąpienia urazów mankietu rotatorów. Urazy mankietów rotatorów mogą również wystąpić u osób wykonujących pracę, która wymaga powtarzających się ruchów nad głową. Tego typu urazy są często niewielkie i mogą być leczone za pomocą lodu, odpoczynku i leków. Poważniejsze urazy mogą wymagać operacji.