Dane demograficzne dotyczące mediów społecznościowych, które musisz znaćW erze cyfrowej media społecznościowe są sercem naszej kultury. Dzięki platformom takim jak Facebook, Twitter czy Instagram pozostajemy w kontakcie z przyjaciółmi, dzielimy się pomysłami i zdjęciami oraz sprawdzamy, co interesuje innych. Z badań firmy Redef wynika również, że prawie jedna na trzy osoby korzysta z mediów społecznościowych, aby dowiedzieć się o nowych markach. Jako marketer, oznacza to, że musisz być na tych platformach teraz bardziej niż kiedykolwiek. Może się to jednak wydawać jak wejście do dziwnego, alternatywnego wszechświata, w którym wszyscy mówią o swojej mamie "mama" i wierzą, że kluczem do szczęścia jest płacz z podwójnymi tęczami do góry nogami. Co jeszcze dziwniejsze, marketerom wydaje się, że wszystkie te dziwne praktyki są przydatne w ich biznesie. Dlatego właśnie stworzyliśmy ten zestaw podstawowych danych demograficznych dotyczących mediów społecznościowych: kto korzysta z jakich platform, jak wygląda, ile ma lat i gdzie mieszka. Kiedy poznasz te informacje o swojej grupie docelowej, będziesz mógł odpowiednio dostosować swoją strategię marketingową.

Ile osób korzysta z mediów społecznościowych?

Liczba użytkowników mediów społecznościowych wynosi 2,7 miliarda, co oznacza, że około dwie trzecie ludności świata to aktywni użytkownicy mediów społecznościowych. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z rokiem 2013, kiedy to z mediów społecznościowych korzystało zaledwie 2,3 miliarda osób. Szacuje się, że do 2020 roku 3 miliardy ludzi będzie użytkownikami mediów społecznościowych.

Dane demograficzne Facebooka

Jedną z najpopularniejszych platform mediów społecznościowych jest Facebook, z 2,2 miliardami użytkowników na całym świecie. Większość użytkowników jest w wieku od 18 do 49 lat, z czego około 50% stanowią kobiety. Większość użytkowników znajduje się w krajach azjatyckich i afrykańskich, a najmniejszy odsetek stanowią użytkownicy z USA. Ponad połowa użytkowników jest zatrudniona na pełnym etacie, a większość z nich pracuje w branży usługowej. To ważne informacje, które warto znać, prowadząc działania marketingowe na Facebooku, ponieważ mogą one pomóc w podjęciu decyzji o wyborze najlepszego czasu na publikację i rodzaju treści, które najlepiej się sprawdzają.

Dane demograficzne Twittera

Twitter ma 328 milionów użytkowników na całym świecie, z czego większość z nich mieszka w USA. Podobnie jak w przypadku Facebooka, większość użytkowników jest w wieku od 18 do 49 lat. Większość użytkowników jest zatrudniona na pełny etat i nieco częściej są to mężczyźni niż kobiety. Większość użytkowników Twittera pochodzi z krajów anglojęzycznych, chociaż serwis jest dostępny w prawie wszystkich językach. Większość użytkowników Twittera korzysta z serwisu, aby być na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami i wiadomościami. Można używać Twittera, aby informować swoich odbiorców o najnowszych wpisach na blogu, podcastach i filmach.

Dane demograficzne Instagrama

Instagram ma około 1 miliarda użytkowników na całym świecie, przy czym większość z nich jest w wieku poniżej 35 lat. Większość użytkowników pochodzi z krajów azjatyckich, a najmniejszy odsetek stanowią użytkownicy ze Stanów Zjednoczonych. Większość użytkowników Instagrama należy do kategorii osób zatrudnionych, z niewielką przewagą kobiet. Instagram jest najpopularniejszą platformą mediów społecznościowych wśród młodszych pokoleń - przeciętny użytkownik ma zaledwie 28 lat. Dzięki rosnącej popularności influencer marketingu, Instagram jest doskonałym miejscem do promowania nowych produktów lub usług wśród młodej i zaangażowanej publiczności.

Informacje demograficzne o Snapchacie

Snapchat jest jedną z najpopularniejszych platform społecznościowych dla osób poniżej 18 roku życia, a przeciętny użytkownik ma około 18 lat. Większość użytkowników to kobiety, co odróżnia ją od większości innych platform społecznościowych. Snapchat służy nie tylko do udostępniania zdjęć i filmów, ale także do prowadzenia rozmów z przyjaciółmi. Zdjęcia i filmy udostępniane za pośrednictwem Snapchata są tymczasowe i znikają po pewnym czasie. Oznacza to, że można się trochę pobawić z tworzonymi treściami, takimi jak głupie filtry czy znikające wiadomości.

Informacje demograficzne o Google+

Google+ jest najmniej popularną platformą spośród pięciu omawianych tutaj - ma tylko około 108 milionów użytkowników na całym świecie. Większość użytkowników jest w wieku od 30 do 49 lat, a większość z nich to mężczyźni. Większość użytkowników pracuje na pełen etat, przy czym nieco częściej są to osoby zatrudnione w branży komputerowej lub matematycznej. Google+ to jedyna platforma mediów społecznościowych, która nie pozwala na targetowanie na podstawie wieku, płci lub innych danych demograficznych. Google+ to świetne miejsce na początek, jeśli chcesz po raz pierwszy wypróbować marketing w mediach społecznościowych, ale chcesz uniknąć większych platform, takich jak Facebook i Twitter.

Ogólnie rzecz biorąc, media społecznościowe to świetny sposób na nawiązanie kontaktu z potencjalnymi klientami i budowanie relacji, co z kolei może prowadzić do zwiększenia sprzedaży. Ważne jest jednak, aby dostosować swoją strategię do każdej platformy i upewnić się, że wszystko, co publikujesz, jest zgodne z Twoją marką. Warto również pamiętać o pewnych trendach demograficznych, takich jak to, kto najczęściej korzysta z danej platformy i o jakiej porze dnia. Te informacje pomogą Ci zdecydować, która platforma jest najlepsza dla Twoich odbiorców i kiedy publikować na niej posty, aby dotrzeć do jak największej liczby osób.