Zawsze okazuj psu miłość i przywiązaniePsy też potrzebują miłości, a jeśli chcesz zbudować silną więź, musisz okazywać psu, że go kochasz. Możesz to robić na wiele sposobów, ale najpopularniejsze z nich to kontakt fizyczny i czułość słowna. Kontakt fizyczny może przybierać różne formy: poklepanie po głowie, podrapanie za uszami, masaż lub trzymanie psa na kolanach. Uczucia fizyczne można okazywać psu w każdej chwili, ale ważne jest, aby okazywać mu miłość przez cały czas, a nie tylko przy specjalnych okazjach. Kiedy okazujesz psu czułość, zarówno w Tobie, jak i w Twoim psie uwalnia się oksytocyna. Oksytocyna to hormon, który jest znany z wywoływania uczucia przywiązania, miłości i zaufania.

Nie zapominaj o życzliwości, zawsze

Tak, psy są stworzeniami społecznymi, ale nie wszystkie czują się komfortowo w towarzystwie innych zwierząt, dzieci czy obcych ludzi. Niektóre psy są niezwykle przyjazne i pokochają każdego, kto się do nich zbliży, a inne są bardziej powściągliwe i mogą nie być tak chętne do zabawy z dzieckiem lub pogłaskania innego psa. Te ostatnie mogą być czasem mylnie postrzegane jako aspołeczne, a nawet agresywne, ale nie zawsze tak jest. Nigdy nie trać czujności i nie zakładaj, że Twój pies jest niegrzeczny lub złośliwy.

  • Kiedy w Twoim domu pojawia się ktoś nowy, możesz być bardzo skupiony na tym, aby być przyjaznym i uprzejmym, ale Twój pies może nie być.

Dlatego zawsze należy pamiętać o tym, aby być uprzejmym, nawet w stosunku do swojego psa. Kiedy przebywasz z psem poza domem, zawsze bądź uprzejmy i miej na uwadze innych. Zwracaj uwagę na swojego psa podczas kontaktów z innymi psami, a jeśli pies zachowuje się zbyt agresywnie, odciągnij go i wytłumacz mu, że tak nie należy się zachowywać.

Bawcie się razem i ćwiczcie regularnie

Regularne ćwiczenia mają kluczowe znaczenie dla zdrowia psa, a ponadto mogą być świetnym sposobem na zacieśnienie więzi z pupilem. Nie musisz wybierać się na długie wędrówki czy spacery; możesz po prostu przejść się po okolicy. Zabawy z psem to także świetny sposób na zacieśnienie więzi z pupilem. Może to być wszystko, od zabawy w chowanego po aportowanie. Możesz też spróbować zagrać z psem w grę typu "zostań". Ćwicz te gry regularnie, a będziesz mógł je rozszerzać, aby budować silniejszą więź z psem. Na przykład podczas zabawy w "zostań" możesz zacząć od stania w jednym miejscu i powoli zacząć się od niego oddalać, a następnie wracać. Jeśli chcesz pójść jeszcze dalej, możesz spróbować ustawić na drodze jakieś przeszkody, na przykład kanapę lub krzesło, i kazać psu pozostać za nimi i nie ruszać się z miejsca, dopóki nie dasz mu pozwolenia na wyjście.