książki ciekawe i rozwijające

Przedmowa

Przedmowa do książki „Świat moim klasztorem”  J.M.Talbota

Świat jest moim klasztorem, ciało jest moją celą, a dusza jest w niej pustelnikiem
św.Franciszek z Asyżu

Św. Franciszek z Asyżu (1181-1226) powiedział te słowa ponad osiemset lat temu. Mają tę samą moc co wtedy, gdy odnalazł Boga w dolinach Umbrii. Było to dla niego inspiracją, by stworzyć regułę zakonną znaną ze swego umiłowania życia, cenienia ciszy i prawdziwego nauczania tych, którzy zamieszkiwali miasteczka i miasta. Popularna opowieść mówi, że kiedy gorliwy młody zakonnik powiedział Franciszkowi, że nie może się doczekać, by opuścić klasztor i głosić światu ewangelię, Franciszek uśmiechnął się i powiedział: “Musimy zawsze głosić dobrą nowinę. Jeśli to konieczne, używamy słów.”

Tak było wówczas, tak jest i teraz. A jednak każdy z nas ma wewnętrznego pustelnika, który mówi głośniej niż słowa i wzywa nas do spokoju. Ten pustelnik w naszym wnętrzu jest częścią naszej duszy, która woła o ciszę w świecie pełnym hałasu, która pragnie pokoju i jest świadkiem – używając lub nie używając słów „pokoju Chrystusa, który przewyższa wszelkie poznanie” (Kol 3,25).

Słyszymy to boskie wyzwanie do mniszego umiłowania życia, cenienia ciszy i wyrażania prawdy, dobra i piękna właściwego ludziom. Doznajemy dobrodziejstw, kiedy tylko poświęcamy czas na słuchanie głosu, który spoczywa głęboko w nas. Zgodnie ze słowami Jezusa pokój w sercu przychodzi, kiedy jesteśmy „na świecie, ale nie jesteśmy z tego świata” (J 1,13).

Czy chciałbyś znać i wyrażać ten pokój w swoim życiu? Czy wiedziałeś, że możesz być pustelnikiem, mieszkając w drapaczu chmur czy pracując w banku? Bez względu na to, czy mieszkasz w zatłoczonym mieście, czy na wsi, pracujesz w biurze, jeździsz ciężarówką czy jesteś w domu, jesteś samotny czy masz męża/żonę, nie masz dzieci bądź je masz – możesz odkryć własnego wewnętrznego pustelnika i stać się uzdrawiającą obecnością w świecie.

Książka ta jest o tym, jak sprawić, by świat stał się twoim klasztorem dzięki życiu zgodnie z wewnętrznym pustelnikiem w Twoim wnętrzu.

……………….

W książce tej zatem wyruszymy w podróż, by lepiej zrozumieć to, co musimy wiedzieć, by świat stał się naszym klasztorem, by żyć życiem wewnętrznego pustelnika.. Jest to podróż w czasie i przestrzeni, która wiedzie do miejsca poza czasem i przestrzenią. Jest to podróż, której przewodzi wiele tradycji mistycznych i monastycznych.

Jest to także podróż bardzo osobista, ponieważ dzielę się odrobiną własnego doświadczenia jako założyciel i ojciec duchowy nowej, integracyjnej społeczności monastycznej w Stanach Zjednoczonych z filiami od Nowego Jorku do Kalifornii.

W moim życiu duchowym odnalazłem wielką inspirację w Ewangelii Jezusa Chrystusa i wielu monastycznych tradycjach Kościoła. Odkryłem żarliwy zapał na drodze świętego Franciszka z Asyżu, ewangeliczną czystość w Regule św. Bazylego i wezwanie do życia wspólnotowego w Regule Św. Augustyna. Posiadam także wielkie przywiązanie do tradycji pustelniczych św. Antoniego Pustelnika, św. Romualda, założyciela kamedułów i św. Brunona, założyciela kartuzów. A jeśli chodzi o praktyczną mądrość codziennego życia w społeczności, za najbardziej pomocną uważam Regułę św. Benedykta. “Ale jesteś franciszkaninem, prawda? – pytają mnie – „Często się nosisz na brązowo”. Tak, zgadza się, ale jest jeszcze coś. Little Portion zrodziło się z franciszkańskiej matki, ale stało się czymś wyjątkowym i nowym w obecnych czasach. Jest wyrazem tego nowego poruszenia duchowego pośród świeckich, kleru diecezjalnego, i ludzi wszystkich religii, którzy pragną się włączyć w religijne, monastyczne społeczności. W sensie religijnym oddani są wyrażaniu wartości swych duchowych korzeni bez względu na to, gdzie ich rzuci los. Są to ludzie, którzy odnajdują zachętę i inspirację w społeczności konsekrowanej i monastycznej, która przemawia do ich wewnętrznego, osobistego pustelnika.

Zatem zacznijmy od tego, że spojrzymy na to, kim jesteśmy i gdzie się znajdujemy, a potem przyjrzyjmy się tradycjom duchowym, wartościom i praktykom, które doprowadzą nas do miejsca, w którym ujrzymy świat jako nasz klasztor.

Spis treści:
Wstęp – Patrycja Michońska-Dynek
Przedmowa
Nowa Pięćdziesiątnica
Ciało, dusza i duch
Cisza i spokój
Uświęcona przestrzeń
Modlitwa oddechem
^ Uświadomienie ^
Poskramianie zdradzieckiego umysłu
Medytacja i kontemplacja chrześcijańska
Jeśli to konieczne, użyj słów
Samotność i społeczność
Życie aktywne i kontemplacyjne
Boża muzyka
Rzeczywistość i prawda
Świat jest twoim klasztorem
Posłuszeństwo
Ubóstwo
Czystość
Dar łez
Przemienienie świata
Święta niepamięć
Praktyka w obecności Bożej
Święta pustka
Zaspokojenie
Wytrwałość
Twoje powołanie
O Autorze

swiat-moj-klasztor-okladka-170x240